Firma Aurora Flight Sciences należąca od 2017 roku do Boeinga oznajmiła, że zaprojektowany i zasilany słonecznie, umożliwiający długotrwałe loty, eksperymentalny samolot odbędzie swój pierwszy lot wiosną 2019 roku.
Zaprojektowany samolot nosi nazwę Odyseusz i został zakwalifikowany jako rodzaj pseudosatelity działającego na dużych wysokościach. Został wykonany w większości z włókna węglowego pokrytego warstwą materiału (tedlaru) odpornego na promieniowanie ultrafioletowe. Posiada również zainstalowane ultracienkie panele słoneczne na skrzydłach i kadłubie.
Maszyna może utrzymywać pozycję w określonym miejscu przez nieokreślony czas pod warunkiem dostarczania energii słonecznej. Cechę tę będą mogli wykorzystać naukowcy, prowadząc obserwację wybranego obszaru kuli ziemskiej przez długi czas za ułamek kosztów wyniesienia zwykłego satelity. Będzie to niezwykle przydatne szczególnie klimatologom, monitorującym zmiany dużych powierzchni terenu w okresie czasu.
Odyseusz nie tylko pozwoli naukowcom spoglądać na duży obszar, ale również monitorować zmiany począwszy od wilgotności ziemskiej gleby do badania gazów znajdujących się w atmosferze.
Boeing nie podał oficjalnej ceny samolotu, firma stwierdziła jednak , że będzie znacznie niższy od kosztu wyniesienia satelity (która wynosi średnio 400-500 milionów USD za satelitę).
Odyseusz stanowi najnowocześniejszą konstrukcję spośród długiej linii maszyn autonomicznych zasilanych energią słoneczną.
Dzięki panelom słonecznym zainstalowanym na kadłubie i skrzydłach, a także akumulatorom umożliwiającym magazynowanie energii, samolot będzie mógł pracować w powietrzu w zasadzie bez przerwy.
Pierwszy lot samolotu zaplanowano na 23 kwietni 2019. Trzymajmy kciuki, aby wszystko przebiegło pomyślnie!
Źródło: Jalopnik.com