Chciałbym przedstawić Ci kilka wskazówek zanim odbędziesz swój pierwszy lot samolotem. Mam nadzieję, że dzięki nim będziesz mógł lepiej przygotować się do pierwszej podróży.
Pierwszy lot samolotem może zarówno zachęcić jak i odstraszyć osoby do podróżowania liniami lotniczymi.
Z własnego doświadczenia wiem, że wiążą się z tym duże emocje, które nierzadko sprawiają, że możemy łatwo zapomnieć o ważnych kwestiach związanych z naszym lotem.
1. Sprawdź rodzaj biletu oraz jaki przysługuje Ci bagaż
Kupując bilet lotniczy masz możliwość wyboru bagażu, który będzie przysługiwał w czasie lotu. Różnicę stanowi rodzaj dozwolonego bagażu, który można przewieźć bez dodatkowych opłat.
Bagaż podręczny to ten, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Zazwyczaj umieszcza się go w luku bagażowym nad siedzeniami lub bezpośrednio pod siedzeniem. Gdy nie chcesz zabierać bagażu podręcznego do kabiny, bo na przykład będzie przeszkadzał pod nogami, istnieje możliwość oddania go do przed wejściem do samolotu (np. po wyjściu z autobusu) personelowi lotniskowemu, który przeniesie go do luku bagażowego. Następnie, gdy samolot wyląduje, personel wypakuje go z powrotem. Po wylądowaniu i wyjściu z samolotu (ale zanim wejdziemy do autobusu!), należy poczekać aż bagaż zostanie wypakowany z samolotu.
Bagaż rejestrowany to bagaż, który nadajemy podczas odprawy na lotnisku i do którego nie ma dostępu w czasie lotu. Można go odebrać dopiero po wylądowaniu na lotnisku docelowym w tak zwanej strefie bagażowej. Wchodząc do strefy bagażowej nie ma możliwości powrotu do strefy tranzytowej (czyli tej, z której się wyszło). Aby to zrobić, należałoby ponownie przejść kontrolę bezpieczeństwa.
Dodatkowy bagaż
Każda linia lotnicza posiada swoje własne regulacje dotyczące dodatkowego bagażu, który można zabrać na pokład bez dodatkowej opłaty.
Przykładowo w Lufthansie niezależnie od rodzaju zakupionego biletu dodatkowo można zabrać ze sobą przedmiot osobisty o maksymalnych wymiarach x=30 cm y=40 cm z=10 cm (np. torebka, torba na laptopa).
Aby nie mieć niespodzianki na lotnisku, najlepszą metodą jest sprawdzenie warunków przewozu bagażu u przewoźnika, którym aktualnie podróżujemy.
2. Sprawdź wymagane dokumenty
Dowód osobisty, paszport, wiza turystyczna, e-wiza? Różne kraje mają różne wymogi dla obywateli Polski dotyczące ruchu granicznego. W Europie udając się do krajów będących w strefie Schengen, wystarczy posiadać ważny dowód osobisty.
Prawdopodobnie od kwietnia 2019 roku, aby lecieć do Wielkiej Brytanii wymaganym dokumentem będzie paszport. Warto mieć to na uwadze i uwzględnić wyrobienie dokumentu przez planowaną podróżą.
Wyjeżdżając poza Europę niezbędny staje się paszport. W części krajów pozwolenie na wjazd nadawane jest po wylądowaniu przez urzędnika imigracyjnego, jednak w niektórych niezbędna jest wiza. Przed wyjazdem lepiej jednak sprawdzić wymagania dotyczące danego kraju.
Aby sprawdzić, czy kraj do którego się udajesz wymaga wizy, najlepiej sprawdzić na stronie Ministwerstwa Spraw Zagranicznych wyszukując dane państwo:
https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/
3. Sprawdź ważność dokumentów
Podróżując po Europie w strefie Schengen wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Warto sprawdzić datę ważności dowodu lub paszportu przed odlotem. Podczas podróży samolotem niektóre kraje zalecają, aby dokument tożsamości ważny był co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. W przypadku przedatowanego dokumentu tożsamości, nie będziesz wpuszczony na pokład samolotu.
4. Odpraw się online przed odlotem
Jeżeli lecisz tylko z bagażem podręcznym, odprawa online przed odlotem pozwoli na bezpośrednie udanie się do kontroli bezpieczeństwa bez konieczności stania do okienka odpraw. Kolejki przy odprawach mogą być bardzo długie (mi samemu zdarzyło się czekać do odprawy godzinę), a odprawiając się wcześniej, można zaoszczędzić cenny czas. Odprawa online ma jeszcze jedną zaletę, w większości przypadków pozwala wybrać miejsca w samolocie.
5. Wybierz miejsce w samolocie
Moim zdaniem to jeden z kluczowych elementów wpływających bezpośrednio na wrażenia z pierwszego lotu. Gdy wiesz, w jakim rzędzie i jakim miejscu będziesz siedzieć, nie musisz się denerwować, że zostaniesz umiejscowiony gdzieś, gdzie wcale nie chciałbyś się znaleźć. Część linii lotniczych posiada własne kryteria wyboru miejsc w samolocie. Zdarza się, że jest to możliwe dopiero na 24 godziny przed odlotem. Pamiętaj, że im szybciej zrobisz odprawę online, tym większa szansa na wybranie dogodnego miejsca.
Jeżeli nie odprawisz się online, miejsce w samolocie będziesz mógł wybrać dokonując odprawy na lotnisku. Jednak będziesz mieć wtedy mniejszą możliwość wyboru.
6. Dowiedz się jakie przedmioty możesz zabrać na pokład
Nie wszystkie przedmioty można zabrać na pokład samolotu. Do zakazanych przedmiotów należą między innymi ostre przedmioty bądź łatwopalne płyny (np. gaz do zapalniczek). Z kolei napoje, kosmetyki i innych płyny można przewozić pod warunkiem umieszczenia w pojemnikach o pojemności 100ml i przewożenia w przezroczystym woreczku o pojemności maksymalnie 1 litra.
Pewne ograniczenia dotyczą również bagażu rejestrowanego. Wszystkie baterie (w tym akumulatory i power banki) muszą być wypakowane z bagażu rejestrowanego i umieszczone w bagażu podręcznym.
Szerszą listę dozwolonych i zabronionych przedmiotów można znaleźć w poniższym linku (PDF):
7. Potwierdź godzinę odlotu
Po zakupie biletu, po pewnym czasie może okazać się, że godzina odlotu samolotu uległa zmianie. O zmianie powinna poinformować linia lotnicza przez e-mail lub SMS w przypadku podania numeru telefonu. Tanie linie lotnicze często jednak żądają dodatkowej opłaty za informację o zmianach połączenia.
Aby upewnić się, że samolot odlatuje o określonej godzinie, powinieneś wejść na stronę przewoźnika i sprawdzić status swojej rezerwacji. Będzie do tego potrzebny numer rezerwacji lub numer biletu oraz nazwisko pasażera. Możesz również spróbować wyszukać swój lot w siatce połączeń i sprawdzić czy godzina odlotu jest niezmieniona. Informacje o ewentualnej zmianie uzyskasz również na infolinii.
8. Nie spóźnij się!
To ważne, szczególnie przed pierwszym lotem. Bądź na lotnisku co najmniej 2 godziny przed odlotem. Oswój się w lotniskiem, ludźmi, kontrolą bezpieczeństwa, otoczeniem i atmosferą.
Jeżeli podróż na lotnisko zajmuje Ci godzinę, wyjdź z domu co najmniej trzy godziny przed odlotem. W razie kłopotów na drodze czy kolei, miej wystarczająco czasu, aby zmienić środek transportu lub dostać się na lotnisko kolejnym połączeniem.
Osobiście stosuję tę zasadę od wielu lat i mimo dużej liczby odlotów, nigdy nie spóźniłem się na samolot, a zdarzały mi się problemy z dostaniem się na lotnisko.
9. Gdy masz przesiadkę, sprawdź kolejne połączenie
Zazwyczaj podczas odprawy na pierwszy lot otrzymasz karty pokładowe na wszystkie odcinki lotu z wypisanymi bramkami na każdym z lotnisk. Podczas lotów łączonych z jedną lub więcej przesiadkami bardzo ważne jest, aby po wylądowaniu od razu upewnić się czy nie uległa zmianie bramka, z której będzie odlatywał kolejny samolot.
Najprościej możesz to zrobić spoglądając na wyświetlacz zawierający dane odlotów i przylotów bądź też spytać personel znajdujący się na lotnisku po wyjściu z samolotu.
Czasem informacje o zmianie bramki podawane są przez stewardessy chwilę przed wylądowaniem na lotnisku transferowym. Warto wówczas na chwilę się skupić, co może zaowocować oszczędnością czasu po wylądowaniu.
Jest to o tyle ważne, gdyż czasem przejście z jednej bramki do drugiej może zająć nawet pół godziny, na przykład gdy okaże się, że wylot jest z innego terminala.
10. Dowiedz się czym dotrzeć do celu
Nie zawsze lądując na lotnisku docelowym, łatwo jest się dostać do ostatecznego celu podróży. Część lotnisk oddalona jest od centrów miast, a podróż do dużego miasta może zająć sporo czasu. Przed odlotem dowiedz się jakim środkiem transportu możesz kontynuować podróż. Gdy lądujesz późno w nocy, sprawdź godziny odjazdu ostatnich autobusów lub pociągów. Miej alternatywę, gdy nie zdążysz na swoje połączenie. Sprawdź również koszty dojazdu, które w przypadku oddalonych lotnisk, mogą stanowić znaczną część kosztów podróży (w przypadku tanich linii).
Mam nadzieję, że zawarte informacje będą dobrymi wskazówkami, które ułatwią odbycie Twojego pierwszego lotu. Na pierwszy rzut oka ilość informacji może być przytłaczająca. Zobaczysz jednak, że mając wszystko poukładane, nie wygląda to tak strasznie. Życzę Ci udanego pierwszego lotu i niezapomnianych przeżyć! 🙂